Každý, kdo studuje antropologii, vÃ, že různé kultury majà různé mýty. NÄ›které z nich vÅ¡ak majà spoleÄné jádro. Mezi nimi je pak i ten o potopÄ› svÄ›ta, kdy se nejÄastÄ›ji v důsledku hnÄ›vu boha Äi bohů vylily vody z bÅ™ehů a pÅ™iÅ¡el velký a prudký déšť, který pokryl celou Zemi vodou, pÅ™iÄemž katastrofu pÅ™ežilo obvykle jen pár lidÃ. Zdálo by se tedy, že povÄ›st takto rozÅ¡ÃÅ™ená musà mÃt nÄ›jaký reálný základ. Ukazuje se vÅ¡ak, že realita nenà ani zdaleka tak fantastická, jak by se mohlo zdát.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je vylouÄeno, že by celá ZemÄ› byla najednou pokryta vodou. K tomu jà zde prostÄ› a jednoduÅ¡e nenà dostatek, a to ani když poÄÃtáme veÅ¡kerou podzemnà vodu a vodnà páru v atmosféře. Je tedy nemožné, že by k takové katastrofÄ› doÅ¡lo. OstatnÄ› tomu nenasvÄ›dÄujà ani geologické průzkumy, které neodhalily velkou sedimentárnà vrstvu z jediného Äasového obdobÃ, která by zde v takovém pÅ™ÃpadÄ› nutnÄ› musela být.
Â
Pak je tu také otázka zvÃÅ™at. Pokud by skuteÄnÄ› pÅ™ežilo jen pár jedinců z každého druhu, jak ostatnÄ› tvrdà napÅ™Ãklad povÄ›st o NoemovÄ› arÅ¡e, pak by nutnÄ› následoval genetický bottleneck, který by se dal vysledovat. A vzhledem k tomu, že k niÄemu takovému u žádného živoÄiÅ¡ného druhu s výjimkou geparda nedoÅ¡lo, a to ani u ÄlovÄ›ka, je potopa vylouÄená.
Â
Â
Dobrá, ale když se tedy nestala, jak je možné, že máme tolik podobných pÅ™ÃbÄ›hů z různých mÃst svÄ›ta? I zde máme pomÄ›rnÄ› jednoduché vysvÄ›tlenÃ. Již odedávna si lidé z pochopitelných důvodů stavÄ›li sÃdla u vody. A jak jsme se vÅ¡ichni v devadesátých letech pÅ™esvÄ›dÄili, pÅ™i vhodných podmÃnkách může snadno dojÃt ke skuteÄnÄ› velké povodni.
Â
NesmÃme také zapomÃnat, že svÄ›t byl tehdy mnohem menÅ¡Ã, než dnes. Lidé nemÄ›li ponÄ›tà o jeho skuteÄné rozloze, takže když byla zatopena oblast napÅ™Ãklad nÄ›kolik desÃtek kilometrů ÄtvereÄných, už to pro nÄ› byla potopa svÄ›ta. A tu následnÄ› vložili do svých pÅ™ÃbÄ›hů.